BMW ConnectedRide Cradle

DRŽÁK MOBILU MÍSTO NAVIGACE

Držák telefonu ConnectedRide Cradle je určen pro motocykly BMW, které mají přípravu pro navigaci. Pokud používáte aplikaci BMW Motorrad Connected, je možné ji po spárování přes Bluetooth ovládat multicontrollerem na řídítkách, což využijete zejména při používání navigace.

Držák je určen pro smartphony o velikosti 130,1-162,5 mm x 65,5-78,1 mm x 6,9-8,8 mm. Osobně používám iPhone 12. Držák obsahuje bezdrátové nabíjení se standardem Qi o maximálním výkonu 7,5 W. Nabíjet je možné také kabelem přes USB-C o maximálním proudu 1,5 A.

Držák se do přípravy navigace vkládá stejným způsobem jako navigace. Vložíte spodní hranu do výstupku přípravy navigace, přiklopíte horní hranu, zajistíte a uzamknete. Mobil se do držáku vkládá tak, aby nabíjecí konektor byl vpravo. Při prvním použití je nutné nastavit ramena držáku na velikost telefonu a zajistit šroubem. Mobil drží spodní rameno tlakem pružiny. Vkládání a vyndávání mobilu je tedy jen otázkou posunutí spodního ramena směrem dolů.

Před prvním použití je nutné telefon spárovat s držákem přes Bluetooth. Při dalším používání se telefon páruje sám při zapnutí zapalování. Po vložení telefonu do držáku se automaticky zapne indukční nabíjení, které je signalizováno zelenou LED diodou. V případě nabíjení svítí, po úplném nabití bliká. Indukční nabíjení lze v menu vypnout, popř. se vypne automaticky při nabíjení kabelem.

NAVIGACE A DALŠÍ UŽITEČNÉ INFORMACE

Na displeji telefonu můžete zobrazit:

  • navigační aplikaci BMW Motorrad Connected,
  • infopanel s provozními informacemi – tlak v pneumatikách, stav paliva, dojezd, spotřebu, teplotu oleje v motoru a ujetou vzdálenost,
  • infopanel s jízdními informacemi – úhly náklonu a velikost zrychlení či zpomalení včetně maximálních dosažených hodnot.

Navigace umožňuje zvolit parametry trasy (krátká, rychlá, optimální), vyloučit dálnice, placené silnice, nezpevněné cesty, trajekty, tunely. Při výpočtu navigace nabízí i další alternativní trasy.

ZKUŠENOSTI

Aplikaci BMW Motorrad Connected používám od doby, co jezdím na BMW. Líbí se mi nejen navigace jako taková, ale i možnost záznamu trasy, kde zpětně pak vidíte ujetou vzdálenost, rychlost, otáčky motoru, náklony, nadmořskou výšku, teplotu vzduchu, zásahy ABS, kontroly trakce a další údaje v kterémkoliv okamžiku na trase. Než jsem pořídil tento držák, tak na TFT displeji motorky se ukazovaly jen pokyny na změnu směru. S tímto držákem vidím na mobilu mapu trasy a můžu si za jízdy kolečkem na řídítkách měnit měřítko mapy, což se velmi hodí při průjezdu složitějšími křižovatkami. Mohu si také vybírat uložené nebo poslední cíle, další alternativní trasy apod. Jediné co nefunguje za jízdy, je nastavování kritérií trasy a mapy. Tyto položky jsou za jízdy uzamčeny a je nutné k jejich odemčení zastavit – což mě na jednu stranu vadí, že nemohu za jízdy např. vyloučit dálnice, ale na druhou stranu toto omezení z důvodu bezpečnosti chápu a je rozumnější si na nastavování navigace zastavit.

Držák samozřejmě využijí i řidiči, kteří nepoužívají aplikaci BMW Motorrad Conected a jezdí např. podle Waze nebo Google map či Mapy.cz. Nemohou sice tyto aplikace ovládat z řídítek, ale bezdrátové nabíjení a umístění držáku v zorném úhlu řidiče nad displejem motorky s ochranou plexi štítu rozhodně není k zahození. Kdo nemá mobil s bezdrátovým nabíjením, může využít konektor USB-C v držáku.

Za sebe mohu tento doplněk doporučit – samostatnou navigaci neplánuji pořizovat a nemusím řešit další držák na mobil a kabely k nabíjení. A pokud bych v budoucnu přece jen nějakou navigaci pořídil, tak jen vyjmu držák a vložím ji na jeho místo.

Odkaz na produkt v e-shopu:
BMW ConnectedRide Cradle

Petr Žák
Petr Žák
Autor projektu Jednou stopou Českem, z.s.