NA VÝLETY A DO PRÁCE
Často dostávám otázky ohledně vybavení na motorku a zkušenosti s ním.
Dříve jsem oblečení na motorku moc neřešil, jezdil jsem jen na krátké výlety za dobrého počasí. Ale pořízení cestovního endura mi otevřelo novou možnost – vyrážet na dlouhé výlety, a tak jsem se rozhodl pořídit si bezpečné a komfortní oblečení do každého počasí.
Motorku ovšem používám nejen k výletování, ale i na cesty do zaměstnání a často i během pracovní doby – přece jen je motorka pro ježdění po Praze rychlejší než služební auto. A abych se nemusel neustále převlékat, potřebuji kromě cestovního kompletu na výlety taky pohodlné a bezpečné „civilnější“ oblečení.
CESTOVNÍ KOMPLET NA VÝLETY
Když jsem oblečení vybíral, měl jsem požadavek na cestovní komplet do každého počasí, což znamená oblečení s nepromokavou membránou (Gore-Tex® nebo Sympatex®) a tepelnou vložkou. Obojí musí být odnímatelné, aby se dalo jezdit i za horkých letních dnů. Z dostupných značek mě zaujala německá Modeka, která má dobrý poměr cena/výkon a líbí se mi i designově. Na základě mých požadavků mi byl doporučen model Panamericana, který byl již 5x celosvětově oceněn. Bunda je z materiálu Tactel® 750D a na nejvíce ohrožených partiích má výztuže z Cordury® 1000D. Voděodolnost a větruvzdornost zajišťuje odepínací membrána SympaTex® – SympaTex® se dá považovat za evropský protějšek k americkému Gore-Texu®, má obdobné vlastnosti a jako oděvní materiál se považuje vzhledem k větší pohodlnosti a prodyšnosti za vhodnější.
Bunda je navíc opatřena tepelnou vložkou ve formě mikiny, která se dá nosit i zvlášť. Do chladného počasí je to vynikající doplněk. Bezpečnost zajišťují ramenní a loketní protektory SAS-TEC® certifikované dle EN 1621-1:2012, dále zádový protektor SAS-TEC® certifikovaný dle EN 1621-2:2014 na 2. třídu ochrany. Bunda má dvě voděodolné vnější kapsy a jednu voděodolnou vnitřní kapsu, dále má dvě velké vnější kapsy včetně malé (např. na klíče), několik ventilačních otvorů a reflexní prvky z materiálu 3M™ Scotchlite™.
Kalhoty Panamericana jsou koncipovány ve stejném stylu jako bunda, jsou tedy třívrstvé, s ventilačními otvory. Mají dvě voděodolné postranní kapsy a ochranu zajišťují kolenní a kyčelní protektory.
Díky odnímatelné tepelné vložce a membráně SympaTex® je tento komplet univerzální do každého počasí. V teplotách kolem nuly používám všechny vrstvy, nad 10 °C odepínám tepelnou vložku, a pokud jsou teploty nad 20 °C a neprší, jezdím bez membrány. Ve vyšších teplotách se osvědčil systém ventilačních otvorů AirVent, který zaručuje pohodlí a dobrý pocit i v letních dnech.
Po pořízení kompletu Panamericana jsem byl velmi spokojen a neměl jsem k němu žádnou výtku.
Jelikož jsem však během několika měsíců zhubnul, potřeboval jsem koupit komplet o dvě čísla menší. Vyzkoušel jsem tedy model Talismen, který aktuálně používám. Oproti kompletu Panamericana je v tomto modelu použito 5 % elastanu, díky čemuž se bunda lépe přizpůsobí tělu a nošení je příjemnější. Osobně mi strečový materiál vyhovuje více.
Oba komplety jsem doplnil rukavicemi značky daného modelu, které s nimi designově ladí. Rukavice jsou z dobytčí kůže a Tactelu® a jejich nepromokavost zajišťuje membrána SympaTex®. Mají rovněž výztuže na ochranu kloubů a stěrač plexi na levém ukazováčku. Rukavice splňují požadavky normy EN 13594:2015. Model Talismen navíc umožňuje obsluhovat dotykové zařízení, např. telefon nebo navigaci.
Gore-Tex®
Výrobce: USA
Materiál: mikroporézní expandovaný polytetrafluoretylen (ePTFE)
Nepromokavost: 28 000 mm
Větruvzdornost: 100 %
Prodyšnost: velká
Odolnost: velmi velká
Pohodlnost: tuhá tkanina - nižší pohodlí
SympaTex®
Výrobce: Německo
Materiál: neporézní folie 70% polyester a 30% polyethylen
Nepromokavost: 28 000-45 000 mm dle vrstev
Větruvzdornost: 100 %
Prodyšnost: velmi velká
Odolnost: velká
Pohodlnost: elastičtější tkanina - vyšší pohodlí
OBLEČENÍ DO MĚSTA, KANCELÁŘE NEBO VÝLET ZA DOBRÉHO POČASÍ
Na motorce jezdím nejen na vyjížďky, ale také do zaměstnání nebo na pracovní schůzky. Absolvovat pracovní den v cestovním kompletu by bylo nepohodlné a není to ani outfit vhodný do kanceláře. Proto jsem se hledal „civilní“ variantu bezpečného oblečení na motorku. Jelikož rád nosím džíny, hledal jsem na trhu výrobce, který vyrábí džíny pro motorkáře – komfortní, bezpečné a pohodlné. Tyto požadavky nejlépe splňuje italský výrobce PMJ PROmo jeans. Základem kalhot je vysoce gramážní riflovina, na exponovaných partiích kombinovaná se 100% materiálem Twaron® – jeho základem je aramidové vlákno ze syntetických polymerů, 5× pevnější než ocel. Vyznačuje se nízkou hořlavostí, má vysokou odolnost vůči teplu (rozkládá se až při teplotě asi 500 °C, aniž by se roztavilo), a má výbornou odolnost proti oděru. Právě odolnost proti prodření je lepší než u Kevlaru, výrobce garantuje odolnost proti prodření až po dobu 8 sekund! Výrobce nabízí několik různých modelů, které se liší střihem i úrovní ochrany. Kalhoty plní požadavky normy EN 17092-2, kolenní a kyčelní protektory plní požadavky normy EN 1621-1:2012.
Já používám modely Deux a Caferacer Legend Blue. Oba modely mají kolenní a kyčelní chrániče, které jsou při nošení příjemné, nijak neomezují a na pohled není ani poznat, že jde o motocyklové kalhoty. Model Caferacer je navíc podšitý materiálem CoolMax®, který v horkých letních dnech zajistí přijatelný teplotní komfort. Všechny modely jsou dodávány i se stylovým páskem a mají opravdu líbivý střih.
K těmto kalhotám nosím koženou bundu Modeka Bad Eddie, vyrobenou z vysoce kvalitní voskované hovězí kůže, splňující požadavky EN 17092-3:2020. Bunda je vybavena loketními a ramenními protektory SW, certifikovanými dle EN 1621-1:2012 na 2. třídu. Dokoupit lze i zádový protektor SAS-TEC®, certifikovaný dle EN 1621-2:2014 na 2. třídu, který osobně doporučuji. Bunda má odepínací zateplenou vložku s odepínací kapucí ve stylu mikiny. Vpředu má bunda dva ventilační zipy AirVent a jednu kapsu. Rukávy jsou perforované, takže při jízdě vás příjemně chladí vítr. Tuto bundu používám při teplotách nad 12 °C, pokud je větší zima, beru si na sebe Talismena s membránou (kvůli perforovaným rukávům není bunda Bad Edie vhodná do nižších teplot).
KVALITNÍ OBUV JE ZÁKLAD
Na boty mám mimo bezpečnost dva požadavky. Pohodlnost (aby se v nich dalo ujít pohodlně i několik kilometrů) a nepromokavost (abych nemusel řešit návleky, pokud mne zastihne déšť). Obojí splňuje kotníková obuv Daytona Arrow Sport GTX s membránou Gore-Tex® XCR®. Nohu chrání oboustranný chránič kotníku s výstelkou ze speciální pěny. Boty mají neklouzavou podrážku a anatomicky tvarovanou Klima-vložku. Jsou pohodlné při celodenním nošení i delší chůzi. Nazouvání velmi usnadňují dva postranní zipy. Za půl roku používání nemám žádné připomínky, německý výrobce Daytona® patří mezi špičku ve výrobě motocyklové obuvi a garantuje extrémně dlouhou životnost.
HLAVU MÁME JEN JEDNU
Je až s podivem, kolik motorkářů investuje sice nemalé prostředky do vybavení motorky, ale nekoupí si pořádnou přilbu. Většinou prozřou až po první nehodě, která v lepším případě skončí jen mírným otřesem a delší dobou léčení. Až poté si uvědomí, že pár tisícovek za pořádnou přilbu je vlastně pakatel proti ušlému výdělku za dobu léčení, pokud tedy není nehoda rovnou fatální. Hlavu a v ní mozek musíme chránit obzvlášť, opravdu se na její ochraně nevyplatí šetřit. Já šel do osvědčené německé značky Schuberth. Vybíral jsem mezi modely C3 PRO a C4 PRO. Lépe mi sedla C4 PRO. Jedná se o výklopnou přilbu s integrovanou clonou a pinlockem. V této verzi je i příprava pro intercom Sena, který je plně integrovaný v přilbě. Stačí jen zasunout intercom a baterii do připravených otvorů, reproduktory, mikrofon a anténa pro příjem rádia je již součástí přilby. Intercom se prodává ve dvou verzích, já používám verzi SC 1 Advanced s rádiem. Na intercomu mi trochu vadí poměrně velký odpor tlačítek, kdy např. držet obě tlačítka 5 sekund se někdy nepodaří napoprvé. Hmotností a hlučností přilba nevybočuje ze standardu v této třídě, výrobce dodává i lehčí karbonovou variantu.
Velkou výhodou přileb od společnosti Schuberth je, že v případě zničení přilby v důsledku nehody vám společnost po doložení protokolu od PČR poskytne novou přilbu za 1/3 ceny nové přilby. Podmínkou je registrace přilby na webu společnosti, díky které získate i 5ti letou záruku. Tento prozákaznický přístup velmi chválím.
TERMOPRÁDLO
Na závěr zmíním termoprádlo, i když svým významem na konec určitě nepatří. Osobně termoprádlo nosím pod každým oblečením. Hledal jsem vhodné oblečení, ve kterém bych se cítil komfortně i přes vysoké letní teploty. Vyzkoušel jsem triko Aggressor Cool -1.0 od amerického výrobce KLIM, který se specializuje na oblečení pro cestovatele a enduro jezdce. Řada Aggressor Cool je určena právě do vysokých teplot. Patentovaný materiál Coolcore™ skvěle saje a transportuje vlhkost od těla a díky speciální látce zajišťuje chlazení těla odparem vlhkosti vnější části materiálu.
Triko jsem testoval celý den na okruhu v teplotách kolem 34 stupňů C, a i při jízdě v kožené a textilní bundě byl chladivý efekt znát. Cítil jsem se daleko líp než v běžném termoprádle, které používám. Měl jsem pod džínami i spodní kalhoty Aggressor Cool -1.0 ze stejného materiálu, jako je triko a mohu tuto kombinaci vřele doporučit.
KDE NAKOUPIT?
Zde jsou odkazy na výrobce / dovozce / prodejce výše zmíněného vybavení:
Džíny:
Výrobce: PMJ Jeans | PMJ - Promojeans
Dovozce do ČR a SR: DINI MOTO s.r.o.
Kontakt: www.promojeans.cz | PMJ - Promojeans Česko a Slovensko
Cestovní komplet a koženná bunda:
Výrobce: Modeka BikerWear | Modeka
Dovozce do ČR a SR: Modeka Czech Trade s.r.o.
Kontakt: www.modeka.cz | www.modeka.pl | Modeka Polska
Termoprádlo:
Výrobce: KLIM | Klim
Prodejce v ČR: Technical Gear Store
Kontakt: www.techgear.cz | Technical Gear Store