O projektu Jednou stopou Českem

JAK TO VŠECHNO VZNIKLO?

Historie projektu Jednou stopou Českem je poměrně mladá, myšlenka na něj vznikla někdy koncem roku 2019.

Začalo to tím, že jsem si koncem léta 2018 po dlouhé době zase pořídil motorku. Volba padla na Kawasaki Vulcan S. Jezdil jsem po práci a o víkendech. Na facebooku jsem si našel pár skupin motorkářů, abych tak nějak zapadl do „motorkářské komunity“. Začal jsem jezdit s jednou pražskou skupinou. Jenže to byly výlety typu stavět každých 20 km na pumpě či při cukrárně – což o to, zrovna já proti mlsání nic nemám, nicméně cesty bez cíle a se zastávkami delšími než samotná jízda mě nějak nenaplňovaly. Začal jsem tedy jezdit sám nebo s „batůžkem“ (spolujezdkyní) po místech, která mě nějakým způsobem zaujala. Zejména to byly zříceniny, přírodní zajímavosti, mosty, vyhlídky, lomy apod.

A jelikož miluju focení a fotoaparát byl vždy mým věrným souputníkem, navštívená místa jsem fotil a dával pokaždé několik fotek na svůj facebookový profil. Pak jsem album sdílel do motorkářských skupin a překvapila mě pozitivní odezva a dotazy na daná místa.

To se pro mne stalo podnětem k založení facebookové stránky Jednou stopou Českem, kam přidávám fotky a informace z navštívených míst. Stránka se těší velké popularitě, a to nejen mezi motorkáři, což mě velmi těší a moc všem za podporu děkuji. Zároveň zaznamenávám všechna zajímavá místa do Google mapy a zájemcům tak poskytuji přehledný obraz zajímavých lokalit i s popisem.

V březnu 2020 jsem rovněž založil facebookovou skupinu Výlety v jedné stopě, kam mohou všichni dávat svoje tipy na výlety nebo hledat na konkrétní výlet společnost.

Oblíbenost mých příspěvků mě ovšem přiměla hledat lepší řešení než facebook – zejména z důvodu přehlednosti a kritérií vyhledávání. Proto jsem od poloviny července 2020 začal pracovat na těchto stránkách, které by uměly vyhledávat konkrétní místa podle požadavků a aktuální polohy každého motorkáře.

Po mnoha hodinách práce, nespočtu vypitých káv a několika lahví rumu se to povedlo a stránky dne 7. srpna 2020 spouštím!

Existuje spousta webů s tipy na výlety, některé jsou velmi kvalitní a sám z nich čerpám informace. Většinou je spravuje tým lidí, kteří používají materiály od dalších lidí a shromažďují je v jednotné formě, tedy tvoří tematickou databázi.

Tento web je unikátní v tom, že všechna místa jsem sám navštívil, jsem autorem všech fotografií (mimo doplňkových historických) a přidávám užitečné informace z pohledu motorkáře, popř. svoje zkušenosti a dojmy. Dalo by se tedy říci, že tyto stránky jsou takovým mým cestovatelským zápisníkem.

V listopadu 2020 jsem pořídil nový stroj Triumph Tiger 1200, díky kterému mohu pohodlně jezdit i delší trasy nebo navštěvovat hůře přístupná místa. Občas je mi nabídnut i jiný stroj na testování, čehož velmi rád využiji a svezu se na různých typech strojů.

V lednu 2021 jsem založil další facebookovou stránku s názvem Jednou stopou za hranice ČR, kam dávám tipy na výlety z cest do sousedních zemí.

O AUTOROVI

Petr Žák je původem z jižní Moravy, v současnosti bydlí na okraji Prahy. V létě 2018 si pořídil cruisera Kawasaki Vulcan S a od té doby brázdí silnice Česka. Za dva roky najel přes 60 tisíc kilometrů.

A protože rád fotí, napadla ho myšlenka dělit se o fotky zajímavých míst s jinými nadšenci a nabízet ostatním inspiraci na motovýlety. Nejdříve založil facebookovou stránku a posléze vytvořil stránku webovou.

Na výlety jezdí každou volnou chvíli. Motorka ho prostě baví. Není to pro něj jen dopravní prostředek, ale nejlepší relax, jaký zná!

Koncem roku 2020 vyměnil Vulcana za cestovní enduro Triumph Tiger 1200 Desert Edition a může tak pohodlně cestovat i na větší vzdálenosti.

Pracovně se spoustu let pohyboval v oblasti „Security“, tedy zajišťování ostrahy majetku a osob či detektivní činnosti. V současnosti se věnuje více oblasti „Safety“, tedy bezpečnosti práce a požární ochraně. Zároveň se pohybuje v oblasti vzdělávání dospělých, resp. profesních kvalifikací v oboru „Právo, právní a veřejnosprávní činnost“.

Příležitostně publikuje články v odborných časopisech a působí jako nezávislý novinář a fotograf.


e-mail: petr@jednoustopouceskem.cz
FB profil: Petr Žák

ČÍM JEZDÍM?

Od srpna 2018 do října 2020 jsem jezdil na  cruiseru Kawasaki Vulcan S 2018, který jsem si pořídil po dlouhé pauze s motorkami.

S Vulcanem jsem najel něco přes 64 tisíc kilometrů a byl to skvělý parťák na cesty. Časem jsem se však začal poohlížet po něčem větším, silnějším a na dlouhé cesty pohodlnějším. Pro dlouhém uvažování jsem zjistil, že mým potřebám bude nejlépe vyhovovat cestovní enduro.

Volba padla Triumph Tiger 1200 Desert Edition a od listopadu 2020 jsem jeho hrdým majitelem.

ČÍM FOTÍM?

Dlouho jsem byl zapřisáhlým zastáncem plnoformátových zrcadel, ale nedávno jsem objevil svět bezzrcadlovek a svůj Nikon D810 jsem vyměnil za Nikon Z6.

Měl jsem z toho trochu obavy, ale při menší váze a velikosti je výkon tohoto bezzrcadla excelentní. Velmi se povedla i Z-ková řada pevných skel, která mají dle mého názoru výkon srovnatelný s mými oblíbenými Sigmami řady ART.

Takže aktuálně si na výletech vystačím se sklem 24-70/4S a pevnou 50/1.8S, zvažuji však pořídit si ještě jedno širší sklo.

V ČEM JEZDÍM?

S přechodem na velké cestovní enduro jsem pořídil i kvalitnější vybavení, zejména přilbu. Volba padla na výklopnou přilbu Schuberth C4 PRO, se kterou jsem maximálně spokojený.

Přilbu jsem doplnil o interkom Sena SC1 Advanced, který je plně integrovaný do přilby a umožňuje mi telefonovat, poslouchat pokyny navigace nebo integrované rádio.

Co se týká oblečení a bot, vsadil jsem na značky Modeka, PROmo jeans a Daytona. Více o mém vybavení najdete v tomto článku.

CO SEBOU VOZÍM?

I když mám na motorce velké boční kufry, potřebuji na navštívená místa pohodlně nosit foťák s příslušenstvím, svítilnu, pití a další věci.

Osvědčil se mi batoh Maxpedition Entity CCW, kam se mi vejde vše, co je potřeba, včetně 13" MacBooku či fotovýbavy. Batoh se mi vejde do bočního kufru, takže ho po zaparkování stačí vzít a vyrazit do cíle.

Také s sebou vozím záchranářský nůž ESP a o trochu lepší lékárničku, než je ze zákona povinná.