PMJ – kvalitní džíny na motorku

PMJ – STYLOVÝ VZHLED A BEZPEČNOST V JEDNOM

Na trhu je řada výrobců, kteří nabízí džíny pro motorkáře. S italskou značkou PMJ jsem se prvně setkal začátkem roku 2021, kdy jsem vyzkoušel model DEUX, který byl tehdy novinkou roku 2020.

Než popíšu konkrétní modely, rád bych se krátce zmínil o tom, proč mě tato značka zaujala. Vyzkoušel jsem více značek a na většině mi vadilo, že vzhledově bylo na nich poznat, že jsou to džíny vyloženě motorkářské (např. jiný design a materiál v oblasti třísel a kolen) a trávit s nimi celý den v práci nebylo úplně komfortní skrz nepohodlné chrániče.

PMJ uvádí na svých stánkách slogan: „STYLOVÝ VZHLED A BEZPEČNOST V JEDNOM“. Vzhled je přesně jeden z důvodů, proč mám tyto džíny rád. Vypadají totiž „civilně“ a opravdu stylově, že běžný člověk nepozná, že se jedná o džíny na motorku. A co se týče bezpečnosti, tak skutečně patří mezi nejbezpečnější džíny na trhu, což dokazují plněním normy EN 17092-2, která stanovuje požadavky na ochranné oděvní součásti pro řidiče motocyklů – konkrétně její druhá část popisuje požadavky na oděvy s vysokou účinností.

Tato norma rozděluje oblečení do několika tříd, podle účinnosti ochrany před riziky, se kterými se mohou řidiči motocyklů setkat. Konkrétní požadavky najdete v příslušné normě, já zde zmíním jen krátké charakteristiky jednotlivých tříd pro vaši představu – od nejúčinnějších až po minimální ochranu:

  • AAA – maximální ochrana proti nárazu a oděru,
  • AA – střední ochrana proti nárazu a oděru,
  • A – základní ochrana proti nárazu a oděru,
  • B – lehké oděvy se základní ochranou proti oděru, ale bez ochrany proti nárazu,
  • C – oděvy s minimální ochranou vhodné ke kombinaci s oděvy vyšší třídy nebo jako „držáky“ certifikovaných chráničů.

PMJ nabízí kalhoty třídy A až AAA, třídy B a C by ani z hlediska minimální ochrany nedávaly pro motorkáře smysl.

POUŽITÉ MATERIÁLY

Základem kalhot je vysoce gramážní riflovina, na exponovaných partiích kombinovaná se 100 % materiálem Twaron® – jeho základem je aramidové vlákno ze syntetických polymerů, 5× pevnější než ocel. Vyznačuje se nízkou hořlavostí, má vysokou odolnost vůči teplu (rozkládá se až při teplotě asi 500 °C, aniž by se roztavilo), a má výbornou odolnost proti oděru. Právě odolnost proti oděru je lepší než u kevlaru, výrobce garantuje odolnost proti prodření až po dobu 8 sekund!

DEUX, CAFERACER, DAKAR

PMJ nabízí řadu modelů, které se liší střihem i úrovní ochrany. Já vyzkoušel model DEUX, CAFERACER a naposled DAKAR. Všechny tři jmenované modely plní nejvyšší třídu ochrany AAA. Mají stavitelné a vyjímatelné kolenní protektory, které jsou z příjemného gelového materiálu a nijak neobtěžují ani při celodenním nošení. Džíny mají i kyčelní protektory, které se u jednotlivých modelů liší pouze způsobem uchycení – buď do textilní kapsy nebo na suchý zip. Všechny dodávané protektory plní normu ČSN EN 1621-1 Požadavky a zkušební metody pro chrániče proti nárazu.

PMJ

PMJ DEUX

Model DEUX byl první, který jsem vyzkoušel. Je z materiálu T-Tex Pro®, má běžný střih džínů a dodává se s koženým páskem. V tomto modelu jsem jezdil do práce i na výlety a neměl jsem k němu žádné připomínky ohledně vzhledu či funkčnosti. Jen pásek jsem nahradil jiným, protože mi původní měkký nevyhovoval (nosím na něm i další věci) a mám raději bytelnější pásky. Džíny DEUX jsem měl na sobě i v době nehody koncem roku 2021, kdy obstály na výbornou, a kdyby je záchranáři nerozstříhali, tak mi slouží dodnes.

PMJ CAFERACER

Další model, který používám je CAFERACER / THE LEGEND. Oproti modelu DEUX mají tyto džíny úzký střih v barvě DENIM a jsou podšité materiálem CoolMax®, který je pocitově příjemnější v letních teplotách. V nabídce jsou barvy modrá, černá a šedá.

PMJ DAKAR

Jako poslední jsem si pořídil model DAKAR. Designem jsou směřovány do stylu enduro, a to nejen proto, že si kalhoty dáváte do bot a ne přes, jako u předchozích dvou modelů. Jsou prostě extra pohodlné a příjemné a je celkem jedno, jestli se vrtíte na motorce nebo lezete po skalách. Základem kalhot je vysoce gramážní elastický SUPER DENIM 12,5 oz (375 g/m2) v kombinaci se 100 % materiálem Twaron®. Tyto kalhoty jsou díky elasticitě velmi pohodlné hlavně pro jízdu v terénu, kdy vám umožní se hýbat na motorce bez omezení komfortu. Strávil jsem v nich i týden při ježdění v kamenitém terénu ve Španělsku a Portugalsku, kdy jsem občas padnul na ostré kameny, a i když designově džíny trochu utrpěly, tak se neprotrhly.

Ze všech třech modelů jsou DAKARy moje nejoblíbenější (chybička se najde, trochu mi chybí zadní kapsy), protože i když se moje váha v poslední době pohybuje plus mínus 10 kg (spíš teda plus), tak díky jejich elasticitě mi pořád padnou.

HODNOCENÍ

Když celkově a stručně shrnu zkušenosti a pocity s dlouhodobým používáním džínových kalhot od PMJ, tak moje hlavní postřehy jsou:

  • Skvělý design! Kdo tuto značku nezná, nepozná, že se jedná o motorkářské džíny.
  • Bezpečnost je na vysoké úrovni – nejen podle deklarovaných norem, ale z vlastní zkušenosti, kterou jsem úplně neplánoval….
  • Nabídka je dost široká, co se týká střihů, barev i kvality ochrany – opravdu si vybere každý, včetně motorkářek, pro které PMJ nabízí dámskou kolekci.

KDE KOUPIT

Výrobce: PMJ JeansPMJ - Promojeans
Dovozce do ČR a SR: DINI MOTO s.r.o.
Kontakt: www.promojeans.cz | PMJ - Promojeans Česko a Slovensko

PMJ

Petr Žák
Petr Žák
Autor projektu Jednou stopou Českem, z.s.